خانه / درسی کنکوری / مشاوره تحصیلی / روش خلاصه نویسی مخصوص کنکور ۹۸

روش خلاصه نویسی مخصوص کنکور ۹۸

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مقاله سعی بر این است تا در مورد خلاصه نویسی صحبت هایی را بازگو کنیم و بهترین عملکرد را انتخاب کنیم. خواهشمند است این مقاله رایگان را با دقت مطالعه بفرمایید و نظرات و پیشنهادتان را نیز بفرمایید تا مورد بررسی قرار بگیرد .

در ابتدا بهتر است راجب دوران جمع بندی صحبت کنیم .

حتما افرادی که پشت کنکوری هستند در مورد دوران عید و جمع بندی مخصوص آن اطلاعات فراوانی دارند. ما در دوران عید نیاز به منابعی داریم که به صورت خلاصه و به دور از زیاده گویی سراغ اصل ماجرا و چکیده دروس رفته باشد تا وقتمان را الکی هدر ندهیم . همان طور که میدانید در بازار کتاب های فراوانی هستند. انواع کتاب جمع بندی و کتابچه هایی که به صورت خلاصه و گاهی اوقات تیتروار و یا حتی نموداری دروس را جمع بندی نموده اند. شاید بپرسید این کتاب ها به درد همه می خورد ؟ پاسخ واضح است. خیر !!! کتاب جمع بندی شده مخصوص فردی است که اصل درس را متوجه شده است و حالا نیاز به مرور دارد پس استفاده از کتاب های جمع بندی شده به افرادی که دروس را خوب مطالعه نکرده اند توصیه نمی شود.

بعضی از دانش آموزان اقدام به خلاصه نویسی و حاشیه نویسی دروس میکنند و گاها با حجم بسیار بالایی برگه ( مخصوصا در درس زیست ) رو به رو می شویم که حتی شاید از یک کتاب هم بیشتر برگه داشته باشد. و دانش آموز با ظاهری ناراحت این برگه ها را دور میریزد چرا که فکر میکند وقتش را هدر داده و از این جزوه بهتر و مرتب تر و کامل تر در بازار پیدا می شود. شما چه فکر میکنید ؟

قطعا حجم بالای جزوه به هیچ دردی نمی خورد. خلاصه نویسی همانطور که از اسمش پیداست باید کوتاه باشد و فقط مفهوم اصلی را برساند. نوشتن جمله کار اشتباهی است . خلاصه را باید به گونه ای نوشت که فقط و فقط خودتان آن را بفهمید. بعضی افراد فکر میکنند باید جزوه بنویسند که بقیه هم استفاده کنند. این کار کاملا اشتباه است و وقت شما را کاملا نابود میکند.

اما چه توصیه ای میشود ؟

خلاصه نویسی را اگر شروع نکرده اید از همین حالا با دستور العمل زیر شروع کنید. و اگر در حال خلاصه نویسی هستید آن را با موارد پایین چک کنید .

  1. خوش خط و خوانا باشد
  2. مرتب باشد و حتی الامکان در کلاسوری جدا شود.
  3. هیچ جمله ای در آن استفاده نشود.
  4. تا حد توان از نمودار و فلش استفاده شود.
  5. در دروس محاسباتی فقط به فرمول و قوانین اکتفا شود. مثلا ما میدانیم هر عددی را به توان ۲ برسانیم مثبت و بزرگتر از صفر یا خود صفر می شود. ( فرض کنید صفر را هم به توان ۲ برسانید. صفر می شود دیگر !! ) ما میخواهیم این متن را خلاصه نویسی کنیم. کافی است  <=0  ( بخوانید بزرگتر مساوی صفر ) را یادداشت کنیم. این علامت معنای عبارت همیشه مثبت را هم میدهد.
  6. در دروس حفظی و مفهومی مانند زیست سعی کنید کلمه ای پیش بروید. به عنوان مثال : باکتری = پروکاریوت ، بعضی بیماری زا ، بعضی پیلی دار   ( توجه کنید در درس زیست به قید ها ( بعضی ، اغلب ، همه و… ) مهم هستند.
  7. جزوه هر شخص مخصوص خودش است. نیازی نیست دوست شما بفهمد شما چه چیزی نوشته اید چون خلاصه نویسی کاملا شخصی است .
  8. اشتباهات آزمون ها و نکته های مهم تست ها را هم خلاصه بنویسید. بعضی افراد اشتباهات تست ها را کامل یادداشت میکنند تا به خیالشان بعدا مطالعه کنند اما این کار حجم کار شما را بالا می برد و عملا ارزش خلاصه را کاهش میدهد.

 

سوالاتتان را از ما بپرسید

 

محمدرضا خورسند علی محمدزاده

درباره ی khorsandm

همچنین ببینید

آموزش شیوه صحیح مرور

همچون پرنده‌اي باش که روي شاخه‌اي سست آواز مي‌خواند، شاخه مي‌لرزد، اما پرنده همچنان آواز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *